Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robi farmaceuta i w czym może ci pomóc?

Spis treści
- Czym zajmuje się farmaceuta?
- Aptekarz a farmaceuta — jaka jest różnica?
- Czym powinien cechować się dobry farmaceuta?
- Farmaceuta a technik farmaceuta — różne etapy wykształcenia
Farmaceuta kojarzy się nam zazwyczaj tylko z apteką. Tymczasem to zawód, za którym kryje się o wiele więcej specjalizacji. W większości ich punktem wspólnym są leki, a wszystkich — kwestie zdrowotne. Jakie możliwości wiążą się ze studiami z farmaceutyki? I jakie usługi świadczą pracownicy aptek? Sprawdź, w czym możesz uzyskać pomoc poza wizytą lekarską. Poznaj lepiej pracę farmaceuty.
Czym zajmuje się farmaceuta?
Farmaceuta, jakiego znamy z apteki, zajmuje się sporządzaniem leków z gotowych receptur oraz sprzedażą produktów leczniczych, suplementów diety, wyrobów medycznych i żywności specjalnego zastosowania. Udziela wskazówek pacjentom odnośnie do dawkowania lekarstw i możliwych ich interakcji.
Przeczytaj również: Czy moje leki wchodzą w interakcje?
Aptekarz oferuje też inne usługi farmaceutyczne. Możesz udać się do najbliższego punktu, by:
-
zmierzyć ciśnienie,
-
poprosić o polecenie leku na infekcję i drobne przypadłości,
-
skonsultować się w kwestii używania nowo zakupionego sprzętu medycznego,
-
poradzić się w sprawie przygotowania do urlopu — co zabrać w podróż i na drogę,
-
poprosić o wystawienie recepty — co jest dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach.
Aptekarz a farmaceuta — jaka jest różnica?
Wiesz już, w czym pomoże ci pracownik apteki. Jednak to nie jedyne możliwości związane z tym zawodem. Aptekarz jest jedną ze specjalności farmaceutycznych. Studia na tym kierunku otwierają drogę na następujące branże:
Przeczytaj również: Na czym polega hormonalna terapia zastępcza?
-
farmacja kliniczna,
-
farmacja przemysłowa,
-
farmacja szpitalna
-
analityka farmaceutyczna
-
bromatologia
-
farmakologia,
-
biotechnologia i mikrobiologia farmaceutyczna,
-
toksykologia,
-
zdrowie publiczne,
-
zdrowie środowiskowe,
-
leki roślinne.
W takim razie, gdzie może pracować farmaceuta? Może zostać naukowcem i projektować nowe leki, sprawdzać ich skuteczność i toksyczność w badaniach. Taką pracę oferują firmy farmaceutyczne i uczelnie. Rozszerzone obowiązki związane są z pracą przy szpitalach. Specjalista farmacji pomaga w dobieraniu leków dla pacjentów i sporządza je. Uczestniczy w badaniach klinicznych i monitoruje działania niepożądane produktów leczniczych. Przygotowuje również roztwory do dializ. Niektórzy zarządzają całą gospodarką lekową: ich organizacją i wydawaniem.
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z porady ginekologa przy wyborze metody antykoncepcji?
Innym pomysłem na zawód farmaceuty jest praca w laboratorium i analiza materiałów biologicznych pacjentów. Za wydajność produkcji leków pod kątem technologicznym odpowiada farmaceuta technolog. Osoby z zacięciem handlowca sprawdzą się na stanowisku przedstawicieli medycznych.
Czym powinien cechować się dobry farmaceuta?
Farmaceuta jest osobą zaufania publicznego, która w jakiś sposób kreuje opinię publiczną. Jej praca ma szczególne znaczenie dla ludzi. Dlatego powinna wykazywać się dużą dozą empatii, otwartości, być uczciwa i respektować zasady moralne i etyczne. Pacjenci powierzają jej wiedzę o swoim zdrowiu i zażywanych lekach. Do każdego z nich farmaceuta ma obowiązek podchodzić z szacunkiem i zrozumieniem.
Nie bez znaczenia jest też dobra pamięć. W końcu aptekarz musi znać nazwy wielu leków, jakie są na rynku oraz ich wskazania. Powinien też umieć doradzić pacjentowi odnośnie ich łączenia z żywnością i suplementami diety. Odpowiedzialność i wysoki stopień zorganizowania to inne kluczowe cechy na tym stanowisku.
Farmaceuta a technik farmaceuta — różne etapy wykształcenia
Jeśli ktoś chce zostać farmaceutą, musi ukończyć studia magisterskie i odbyć kilkumiesięczny staż. Następnie może ubiegać się o prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Po otrzymaniu go, ma pełne uprawnienia do wykonywania swojej pracy.
Krótszą drogą do pracy w farmacji jest ukończenie szkoły na kierunku technik farmaceuta. Z tym, że to już wiąże się z innym zakresem wiedzy niż w przypadku pełnych studiów. Dlatego osoba z tym tytułem ma też ograniczone obowiązki podczas swoich zmian w aptece. Nie może na przykład przepisywać recept, co jest dużym przywilejem i wsparciem dla pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana