Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy farmaceuci mogą wystawiać recepty?
Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy potrzebujemy recepty na dany lek na teraz i nie możemy czekać do wizyty u lekarza. Od 1 kwietnia 2020 roku farmaceuci mogą przepisywać leki pacjentom. Zasady tej procedury są jednak ściśle określone w przepisach. Kiedy możesz skorzystać z takiej usługi? Jakie ograniczenia obowiązują w związku z receptami farmaceutycznymi? Wszystko wyjaśniamy w artykule. Zapraszamy!
Co to jest recepta farmaceutyczna?
Recepta farmaceutyczna wypisywana jest w szczególnych przypadkach i zawsze z odpłatnością 100%. Dlaczego? Farmaceuta nie ma wglądu w twoje dotychczasowe leczenie, nie zna diagnozy i sam także jej nie stawia. Zgodnie z prawem, umożliwia ci więc wykupienie leku tylko w pełnej cenie. Na recepcie obowiązkowo musi znaleźć się informacja o przyczynie jej zaordynowania.
Co ważne, receptę może wystawić wyłącznie magister farmacji, który posiada prawo do wykonywania zawodu i wyłącznie w aptece. Nie może wypisać jej poza miejscem pracy. Tego uprawnienia nie posiadają technicy farmacji — są oni na innym etapie nauki. Kiedy farmaceuta wypisze receptę, musi być ona od razu zrealizowana, czyli pacjent ma otrzymać potrzebny lek. Maksymalną jego ilość wyznacza się na 180 dni stosowania.
Kiedy możliwe jest wypisanie recepty farmaceutycznej?
Wskazaniem do tworzenia recept farmaceutycznych są sytuacje zagrożenia życia. Jeśli pacjent nie może spotkać się w danym czasie z lekarzem, powinien udać się po pomoc do apteki. Jednakże nie można tego traktować jako regułę, a specjalistę zastępować farmaceutą. Zdarza się ponadto tak, że leki, które trzymamy w domu okazują się być przeterminowane. Wtedy też warto poprosić pracownika apteki o pomoc.
W jakich sytuacjach farmaceuta może odmówić wypisania recepty?
Do wyjątków należą takie przypadki jak:
brak dostępu do systemu komputerowego e-zdrowia (P1),
nieustalona tożsamość pacjenta,
tymczasowe realizowanie swoich obowiązków zawodowych przez farmaceutę z państwa będącego członkiem UE.
Poza tym farmaceuta ma prawo odmówić wypisania recepty i wydania leku, jeśli podejrzewa, że pacjent mógłby wykorzystać go w inny, pozamedyczny sposób. Ryzyko zaszkodzenia zdrowiu lub życiu pacjenta również jest przeciwwskazaniem.
Zgodnie z prawem, magister farmacji może pomóc ci tylko, kiedy chodzi o leki z kategorii Rp. Jednak nie ordynuje już środków psychotropowych i odurzających (np. nasennych). Konieczne jest tutaj skonsultowanie się z lekarzem.
Niektórzy zastanawiają się, czy dozwolone jest wypisywanie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję. Niestety odpowiedź jest negatywna. Tego typu leki zlecane są tylko przez lekarza specjalistę po przeprowadzeniu badań, wywiadu i zaplanowaniu terapii.
Recepta farmaceutyczna pro familia i pro auctore — o co tu chodzi?
Każdy farmaceuta posiadający prawo do wykonywania zawodu ma pozwolenie na wypisywanie recept sobie (pro auctore) i swojej rodzinie (pro familia). Nie ważne, czy aktualnie pracuje w aptece czy hurtowni, czy jest na emeryturze. Powinna to być elektroniczna recepta farmaceutyczna. Chociaż w sytuacji braku dostępu do Internetu, dopuszczalna jest wersja papierowa. Przy czym do refundacji potrzebna jest unikalna pula numerów. Udostępniają ją placówki NFZ.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana