Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dla kogo przeznaczone są probiotyki?
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na zdrowie człowieka, gdy przyjmuje się je w odpowiednich ilościach. Konkretniej, są to wyselekcjonowane bakterie oraz drożdże przywracające prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Działanie probiotyków potwierdzono badaniami, nie może więc dziwić to, jak popularna stała się produkcja suplementów diety zawierających te mikroorganizmy.
Do produkcji probiotycznych suplementów diety wykorzystuje się przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, bakterie Bifidobacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Charakteryzują się one bowiem tym, że pochodzą od ludzi, są genetycznie stabilne, odporne na działanie kwasu żołądkowego i zdolne do produkcji substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Do tego, nie wykazują one działania patogennego, rakotwórczego ani inwazyjnego i cechuje je żywotność pozwalająca na długie przechowywanie.
Przeczytaj również: Dlaczego warto brać suplementy diety na odporność?
Kto powinien sięgnąć po probiotyki?
O probiotykach najczęściej słyszymy w kontekście antybiotykoterapii. I rzeczywiście stosowanie probiotycznych suplementów diety wówczas, gdy leczymy się antybiotykami, jest dla nas bardzo korzystne, o czym usłyszeć możemy podczas wizyty u lekarza. Antybiotyki wywierają bowiem negatywny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego, a przede wszystkim na naturalną florę bakteryjną jelit. Co istotne, po probiotyki powinniśmy sięgać jeszcze dwa, trzy tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku. Odbudowanie flory bakteryjnej może trochę potrwać.
– Probiotyki przeznaczone są również dla osób cierpiących na różne dolegliwości układu trawiennego – dodaje przedstawiciel firmy EximPharma, zajmującej się produkcją kontraktową suplementów diety. Pomogą w radzeniu sobie z biegunkami wywoływanymi zarówno przez bakterie i wirusy, jak i przez zespół jelita wrażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy wrzody żołądka.
Złagodzą także objawy nietolerancji pokarmowych i pomogą osobom zmagającym się z objawami cukrzycy i atopowego zapalenia skóry. Z sięgnięcia po probiotyczne suplementy diety skorzystają również osoby, u których dolegliwości trawienne pojawiają się ze względu na tryb życia. Nadmiar stresu i niewłaściwa dieta sprzyjają pojawianiu się zaparć albo wzdęć, z którymi poradzić możemy sobie dzięki probiotykom. Nie rezygnujmy jednak ze starań o to, by zacząć odżywiać się zdrowiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana