Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego termomery rtęciowe nie są już sprzedawane?
Termometry rtęciowe są cały czas najczęściej stosowanym rodzajem akcesoriów do samodzielnego mierzenia temperatury ciała. Tego rodzaju akcesoria są bowiem używane od wielu lat. Obecnie jednak, ze względu na szkodliwość rtęci, takie termometry już nie są dostępne w sprzedaży. W naszym artykule dokładnie opisujemy, jak działają termometry rtęciowe oraz dlaczego obecnie nie można już ich sprzedawać.
W jaki sposób działają termometry rtęciowe?
Termometr rtęciowy to rodzaj termometru cieczowego. Składa się on ze zbiorniczka, a którego wychodzi ku górze wąska szklana rurka. W zbiorniczku znajduje się rtęć, która wraz ze wzrostem temperatury się rozszerza i jest wypychana w górę rurki. Tam panują warunki, które są zbliżone do próżni. W trakcie pomiaru temperatury ciała, odczytuje się ją z umieszczonej na rurce skali. W termometrach rtęciowych stosowana jest skala Celsjusza. Taka samo z resztą, jak w stosowanych obecnie innych rodzajach termometrów.
Przeczytaj również: Komu i kiedy przysługuje zniżka na leki?
Dlaczego termometry rtęciowe mogą być szkodliwe?
Wycofanie ze sprzedaży termometrów rtęciowych jest związane ze szkodliwością rtęci. Pomimo iż tego typu termometry są bardzo wygodne w użytkowaniu i dają idealne wyniki pomiarów, ze względu na to, iż w przypadku stłuczenia termometru pacjent byłby narażony na kontakt z rtęcią, podjęto decyzję o wycofaniu tego typu akcesoriów medycznych ze sprzedaży. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:
Przeczytaj również: Jakie leki na przeziębienie i grypę warto mieć w domowej apteczce?
Wycofanie ze sprzedaży termometrów rtęciowych jest związane z tym, iż rtęć jest trująca i kontakt z nią może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Szkodliwość tego pierwiastku chemicznego polega na wiązaniu się z białkami i na niszczeniu błon biologicznych. W ten sposób rtęć może zakłócać wiele ważnych procesów biochemicznych w organizmie. Rtęć jest wchłaniana przez organizm w postaci pary. Może się przedostać do organizmu przez skórę lub przez drogi oddechowe. Rtęć najpierw dostaje się do płuc, a później też do krwi, gdzie utlenia się w erytrocytach, czym powoduje silne bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz pogorszenie koordynacji ruchowej.
Wycofanie ze sprzedaży termometrów rtęciowych było związane z obowiązującą od 3 kwietnia 2009 roku dyrektywą Unii Europejskiej. Która zakazywała wprowadzanie do obrotu rtęci w termometrach.
Co zamiast termometrów rtęciowych?
Obecnie pacjenci w aptekach mogą kupować termometry galinstalowe, które powszechnie są nazywane termometrami galowymi. Znajduje się w nich galistan, czyli mieszanina eutektyczna galu, indu i cyny. W temperaturze pokojowej ma ona stan ciekły. Innym rodzajem stosowanych i sprzedawanych obecnie termometrów są termometry elektroniczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana