Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Historia ziołolecznictwa w Polsce
Początki ziołolecznictwa w Polsce są związane z przybycie do kraju zakonników. Przywieźli oni ze sobą wiedzę oraz liczne zioła, które dotychczas nie występowały w tym regionie. Wówczas popularność naturalnej medycyny znacznie wzrosła. Zaczęły powstawać pisemne zbiory zawierające informacje na temat właściwości roślin oraz sposobu ich przerabiania. Poznaj krótką historię ziołolecznictwa.
Historia ziołolecznictwa w Polsce
Losy ludzi są nierozerwalnie połączone z przyrodą, co potwierdza, chociażby fakt, że możemy wykorzystywać zioła do wspomagania leczenia organizmu czy łagodzenia wielu przykrych dolegliwości. Dzisiaj aż trudno uwierzyć w to, że nie zawsze tak było. Szacuje się bowiem, że początki ziołolecznictwa na ziemiach polskich sięgają dopiero średniowiecza. To wtedy, wraz z przybywającymi do nas z zachodu zakonnikami, zaczęto korzystać z mocy, jaką dają rośliny. Wielebni przywieźli ze sobą wiele ziół, których w Polsce nie było lub o których nie wiedziano, że są tak cenne. Wraz z nimi przybyła wiedza na temat tego, jak j przerabiać, dawkować, w jakich okolicznościach z nich korzystać. Na początku XVI wieku zaczęto również tworzyć herbarze, w których były zawarte informacje na temat tego, jak korzystać z ziół – ziela srebrnika i innych. W 1595 r. wydano „Herbarz polski”, który uznano za najlepsze dzieło tamtego okresu poświęcone botanice.
Przeczytaj również: Czy zioła ojca Klimuszki są skuteczne?
Znachorki i zielarki – kobiety w ziołolecznictwie
Na dworach szlacheckich pracowały panny apteczne, które przekazywały sobie wiedzę na temat leczenia naturalnymi metodami z pokolenia na pokolenie. Nawet pojawienie się wykształconych medyków nie osłabiło ich pozycji. Wielu ludzi ufało ich intuicji oraz wiedzy zdobywanej przez lata, wybierając właśnie ich pomoc w chorobie. Dopiero po II Wojnie Światowej zaczęto więcej mówić o roli badań medycznych, a zawód lekarza zaczął cieszyć się większym poważaniem społecznym. Mimo to, do dzisiaj mówi się o tym, że zioła z zaufanego źródła, jak np. ze Sklepu Zielarskiego ZiołaDar, pozytywnie wpływają na funkcjonowania organów wewnętrznych, oczyszczanie organizmu czy układ hormonalny. Aby bezpiecznie z nich korzystać, warto przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem, a same zioła przyjmować zgodnie z sugerowanymi dawkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana