Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Lek a suplement diety — nieznajomość ich różnic jest niebezpieczna!
Lek a suplement diety to zestawienie, które dla wielu osób nie jest jasne. Czym bowiem różnią się oba rodzaje produktów? Kiedy powinno się sięgnąć po któryś z nich? Przygotowaliśmy poniższy poradnik dla tych, którzy chcą raz, a dobrze poznać definicje obu pojęć. Suplementów diety przybywa, a reklamy skutecznie wprowadzają klientów aptek w błąd. Zapraszamy więc lektury tekstu, w którym wyjaśniamy różnice między lekami a suplementami diety.
Co to są suplementy diety?
Suplement diety to produkt należący do kategorii żywności. Jednak nie zastępuje jedzenia. Stanowi tylko uzupełnienie diety, o czym informacja powinna być zawarta na etykiecie, opakowaniu lub w ulotce. Zawarte są w nim witaminy, składniki mineralne bądź odżywcze, ale nie lecznicze. Taki produkt bez problemu kupisz w sklepie spożywczym, nie tylko w aptece.
Co ciekawe, nie ma takiego prawa, które nakazuje weryfikację, czy deklarowana ilość komponentu odżywczego suplementu jest zgodna ze stanem faktycznym. W kapsułce może być go dużo mniej, a nawet może go nie być wcale! To tylko deklaracja producenta. I nawet nie może być w nim zbyt wiele danego składnika, bo wtedy zyskuje charakter leczniczy. A z tym wiążą się skomplikowane przepisy i procesy… Jeśli więc nie masz pewności co do działania produktu, lepiej nie marnować na niego pieniędzy i zdrowia. Skup się na codziennej diecie.
Skąd w takim razie wiadomo, czy kupujesz dobry suplement diety? Upewnij się, że został przebadany, a firma może przedstawić stosowny certyfikat. W ulotce lub na opakowaniu powinien być umieszczony dokładny skład produktu, ewentualnie ilość szczepów (w probiotykach).
Co ważne, póki co polskie przepisy nie regulują rynku suplementów diety. Choć rząd zapowiada zmiany w tej sferze. Kontrole nie obejmują wszystkich tego typu towarów. Przedsiębiorca zobowiązany jest tylko zarejestrować swój produkt w urzędzie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nie jest to jednoznaczne z tym, że właściwości danych tabletek czy syropu zostały potwierdzone badaniami. Pełny rejestr suplementów diety znajdziesz na stronie internetowej GIS.
Po suplement diety może sięgnąć każdy. Najbezpieczniej jest jednak skonsultować się z lekarzem i zrobić badania. W ten sposób dowiesz się, czego brakuje w twoim organizmie i czego musisz sobie dostarczyć w większych ilościach. Działanie suplementów zobaczysz dopiero po dłuższym czasie. Nie licz więc na to, że po tygodniu poczujesz się lepiej. I pamiętaj, że te produkty nie leczą!
Lek a suplement diety — dzielą je lata świetlne
Przede wszystkim, suplement diety nie podlega tak restrykcyjnym przepisom jak leki. Te drugie produkowane są w kontrolowanych warunkach i poddawane są badaniom, zanim wprowadzi się je na rynek. Stosuje się je do zapobiegania i leczenia chorób. Wydaje się je na receptę lub bez (OTC). Status leku otrzymują po zatwierdzeniu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Do tego jednak jest długa i żmudna droga. Ponadto, leki są ciągle monitorowane przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Reklamowanie ich jest zakazane.
Leki a suplementy diety — jak je łatwo odróżnić?
Często zdarza się, że reklama suplementów diety jest myląca dla odbiorcy. Przedstawia się dany produkt tak jakby miał właściwości lecznicze (terapeutyczne) chociaż ich tak naprawdę nie ma. To tylko część żywności. Dlatego trzeba być bardzo krytycznym w stosunku do takich przekazów. Są osoby, które kupują w aptece suplementy diety na stawy zamiast brać leki przepisane przez lekarza. To duży błąd. Jak już wspomnieliśmy, suplementy są dodatkiem do diety, a mogą też w ogóle nie pomagać. W przypadku poważnych schorzeń należy trzymać się zaleceń lekarskich.
Jak odróżnić lek od suplementu? Na opakowaniu powinna znajdować się informacja, do jakiej kategorii należy produkt. W przypadku leku umieszcza się na pudełku numer pozwolenia wprowadzenia do obrotu i informację: „produkt leczniczy”. W ulotce z kolei znajdziesz wskazówki dotyczące stosowania preparatu i jego szczegółowy skład, w tym ilość komponentu aktywnego.
Suplementy na talerzu
Polacy bardzo chętnie łykają codziennie różne suplementy diety. A kiedy zaczyna im doskwierać ból brzucha… idą do apteki po tabletki na wątrobę. To nie jest droga do zdrowia i dobrego samopoczucia. Najważniejsza jest wartościowa dieta, ruch i właściwa higiena snu. Kiedy pojawiają się poważne kłopoty ze zdrowiem, suplementy ich nie rozwiążą. Wizyta lekarska jest obowiązkowa. Zachęcamy więc do umiaru i dbania o siebie na wielu płaszczyznach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana