Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Masz stany zapalne w organizmie? Te zioła przeciwzapalne musisz znać
Zioła przeciwzapalne pomagają zwalczyć przyczynę chorób, infekcji i urazów — stan zapalny w organizmie. Nie można pozwolić sobie na ignorowanie go. Wiele osób sięga po niesteroidowe leki przeciwzapalne. Warto jednak wcześniej spróbować kuracji odpowiednimi ziołami. Na efekty poczekasz dłużej, ale unikniesz skutków ubocznych. Zobacz, jakie herbatki warto mieć w kuchni.
Jakie są zioła przeciwzapalne na stawy? Tego używaj na reumatyzm
Zioła przeciwzapalne są o tyle lepsze od leków, że działają nie tylko na objawy, ale przede wszystkim na przyczyny. Regulują organizm, wspierając go w walce ze stanem zapalnym. Warto, jeśli nie zastąpić, to połączyć je z farmakoterapią. Dzięki temu zyskasz o wiele lepsze efekty i szybciej wrócisz do zdrowia. Z pomocą naturalnych środków możesz pozbyć się bólu, sztywności i obrzęku stawów.
Przeczytaj również: Zioła w terapii nowotworowej. Fakty i mity
Ze stawami często mają problem osoby starsze. W pewnym wieku odzywa się reumatyzm, który jest konsekwencją właśnie rozwiniętego w organizmie stanu zapalnego. A ten z kolei wywołuje wiele różnych czynników o charakterze biologicznym, fizycznym lub chemicznym. Częstą przyczyną wspomnianego schorzenia jest przede wszystkim, nagromadzony przez lata, stres. Dlatego najlepiej już w młodym wieku zadbać o stan swojego organizmu, by uniknąć potem przykrych dolegliwości.
Przeczytaj również: Czy zioła ojca Klimuszki są skuteczne?
Do rzeczy jednak. Wypróbuj te zioła przeciwzapalne na stawy:
Żywokost lekarski — inna jego nazwa to „żywy gnat”; sprawdza się także przy stłuczeniach i kontuzjach sportowych. Robi się z niego okłady: najpierw trzeba zetrzeć korzeń, zalać go wodą i podgrzany nałożyć na bolące miejsce. Papkę zawija się bandażem na całą noc.
Sarsaparilla — z korzenia sporządza się napar do picia lub dodaje go do potraw.
Rozmaryn — stosuj go zewnętrznie. Wystarczy, że zalejesz kilka łyżek gorącą wodą i zmieszasz z solą morską oraz olejkiem miętowym. Mikstura nadaje się do nacierania lub moczenia w nim kończyn.
Ziele jeżówki — powinno być spożywane przez seniorów, bo nie tylko łagodzi stany zapalne i ból, ale też hamuje uciążliwe procesy starzenia. Sprzyja syntezie kolagenu i odnowie komórek. Napar przygotowany z korzenia należy pić codziennie przez kilka miesięcy.
Kurkuma — to przyprawa bardzo ceniona w fitoterapii (ziołolecznictwie). Dodawaj ją do posiłków, by poprawić kondycję swoich stawów.
Zioła przeciwzapalne na skórę — które warto wziąć pod uwagę?
Na stany zapalne skóry pomagają te zioła:
rumianek,
krwawnik pospolity,
nasiona lnu,
liście babki lancetowatej,
nasiona kozieradki,
korzeń i liście prawoślazu,
liście podbiału.
To idealne zioła na stany zapalne skóry, łagodzące swędzenie, przyspieszające gojenie. Jeśli masz problem z trądzikiem, włącz do diety lub przemywaj wypryski wywarem z:
bratku (inaczej fiołek trójbarwny),
pokrzywy,
kwiatów jasnoty białej,
kłączy tataraku,
korzenia łopianu.
Jakie jeszcze zioła o działaniu przeciwzapalnym powinieneś znać?
W przypadku stanu zapalnego gardła pomocne są:
szałwia,
rumianek,
tymianek,
korzeń prawoślazu,
liście babki lancetowatej,
kora dębu.
Przygotowanym z nich wywarem możesz płukać gardło, ale też go normalnie pić. Inne zioła na stan zapalny, które posiadają dodatkowe dobroczynne właściwości to:
moringa — zawiera witaminy i antyoksydanty, które niwelują skutki stresu i spowalniają starzenie się organizmu,
dereń — jego owoce są źródłem kwasów tłuszczowych, antocyjanów, flawonoidów, witaminy C i fenoli,
łopian — dobrze jest go spożywać przy śwince, odrze czy zapaleniu stawów. Jest też wskazany w przypadku egzemy, wrzodów, łuszczycy, gorączki, kamieni nerkowych i dny moczanowej (podagry).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana