Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega hydroterapia? Skorzystają na niej dorośli i dzieci
Hydroterapia jest formą leczenia i wzmacniania organizmu. Jest wskazana przy problemach z układem krążenia, sercem, ale też w zaburzeniach psychicznych. Działa dobroczynnie na ciało i umysł. Wykorzystuje się w niej różne zabiegi — o niektórych mogłeś już słyszeć, ale nie znałeś ich skuteczności. Poznaj więc naturalne metody walki z chorobami, starzeniem się i stresem. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do hydroterapii.
Co to jest hydroterapia?
Hydroterapia polega na zewnętrznym, bodźcowym wykorzystaniu wody. Ma ona postać: ciekłą, stałą bądź gazową. Stosowana jest od średniowiecza, jednak dopiero od XIX wieku znamy dobrze jej wpływ na ludzki organizm. Różne efekty uzyskuje się w zależności od wybranych czynników: temperatury, ciśnienia czy dynamiki wody.
Jakie są zabiegi w hydroterapii?
Zabiegi hydroterapii dzielimy na:
1. te z użyciem ciśnienia hydrostatycznego:
kąpiele perełkowe (z pęcherzykami powietrza),
kąpiele aromatyczne,
masaże pod wodą („bicze wodne”),
kąpiele całkowite i częściowe,
kąpiele tlenowe,
kąpiele kinezyterapeutyczne,
kąpiele solankowe,
2. te przy zastosowaniu ciśnienia strumienia: natryski i polewanie,
3. te z wykorzystaniem tkanin:
okłady,
kompresy,
nacieranie,
zmywanie,
zawijanie.
Jeszcze innym typem jest łaźnia fińska. W suchym pomieszczeniu podgrzewa się kamienie, a następnie polewa wodą. Tworzy się wtedy para wodna, która korzystnie oddziałuje m.in. na układ oddechowy.
Jeśli chodzi o temperaturę, to zabiegi najczęściej przeprowadza się w ciepłej lub gorącej wodzie. Wywołuje się nawet gorączkę, aby zmobilizować organizm do walki z chorobami i stanami zapalnymi.
Kto powinien odwiedzić gabinet hydroterapii?
Specjaliści zalecają korzystać z zabiegów hydroterapii szczególnie w przypadku:
chorób serca,
chorób układu oddechowego,
schorzeń układu krążenia,
problemów w obrębie narządów ruchu,
schorzeń układu trawiennego,
chorób narządów rozrodczych,
urazów i kontuzji,
stresu (zwłaszcza długotrwałego),
bezsenności,
stanów lękowych,
nerwobóli,
reumatyzmu,
zwyrodnień kostnych i stawowych,
astmy,
fibromialgii,
migren,
rozstępów i zmarszczek,
stwardnienia rozsianego i wielu innych.
Jakie są przeciwwskazania do hydroterapii?
Z hydroterapii nie powinny korzystać osoby cierpiące na psychozę i anemię. Nie zaleca się jej też przy przepuklinach i niestabilności kręgosłupa. Przeciwwskazaniem są ponadto: nieustabilizowane choroby krążenia, zaniki czucia oraz pękanie naczyń krwionośnych.
Hydroterapia dla dzieci — dlaczego warto?
Zabiegi stosuje się przede wszystkim u dzieci z niepełnosprawnościami. Poza tym zalecane są przy wadach postawy. Regularna hydroterapia wpływa na poprawę postawy i równowagę. Jest też dużym wsparciem w problemach natury psychicznej: lękach i silnym stresie. Woda pomaga dziecku się zrelaksować i rozładować wewnętrzne napięcie. Dzięki temu nie kumuluje ono w sobie skutków negatywnych emocji, ale się ich pozbywa. Z myślą o prawidłowym rozwoju młodego człowieka, warto wziąć ten rodzaj terapii pod uwagę.
Czy możliwa jest hydroterapia w domu?
Mając na względzie relaksacyjne właściwości wody, to hydroterapia powinna być praktykowana także w zaciszu domowym. Odpowiednie wanny do hydroterapii pozwalają cieszyć się odprężającym masażem po trudnym dniu. Skorzystają na tym twoje wewnętrzne tkanki oraz skóra. Regularne kąpiele w wodzie pod ciśnieniem odmładzają i poprawiają humor. Domowe SPA jest coraz popularniejsze. Nie każdego na nie stać. W miarę możliwości warto sięgać po dostępne naturalne metody zwalczania chorób i zapobiegania im.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana