Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie pinokatów w terapii tkanek miękkich
Pinoterapia jest dziedziną medycyny manualnej. Łączy ona w sobie elementy akupunktury, akupresury, technik masażu oraz refleksoterapii. Opiera się na zagadnieniach związanych z podwięziami, a także z układem nerwowym somatycznym oraz wegetatywnym. Stosuje się w niej specjalne narzędzia nazywane pinokatami. Zastępują one dłonie fizjoterapeuty. Dowiedz się, jak się je stosuje!
Czym są i czemu służą pinokaty?
Pinokaty przypominają swoim kształtem tępe noże. Są profesjonalnie wykonanymi narzędziami, o precyzyjnie wypolerowanych krawędziach. Służą stymulowaniu konkretnych punktów na ciele człowieka. Są wykorzystywane w nieinwazyjnej metodzie tzw. bodźcowania, a więc pobudzania wybranych ośrodków w mózgu. W efekcie układy mięśniowy i więzadłowy mogą odbierać sygnały z odpowiednich części mózgu. Skutkiem tego jest odruchowe rozluźnienia zgromadzonych wcześniej napięć oraz minimalizacja bólu. Stosuje się je przede wszystkim w leczeniu różnych zaburzeń tkanek miękkich. Pomagają one również stymulować zasadnicze mechanizmy regeneracyjne, a także przebudować tkanki i poprawić lokalny metabolizm.
Pinokaty stosuje się u chorych, którzy borykają się ze schorzeniami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Terapia nimi jest zalecana przede wszystkim w przypadku:
stanów pourazowych i pooperacyjnych,
bólów mięśniowo-powięziowych,
bólów głowy,
bólów kręgosłupa różnego pochodzenia,
różnego rodzaju ograniczeń dotyczących ruchów stawów,
bólów przeciążeniowych,
napięć układu nerwowego,
wad postawy,
zakwaszenia organizmu.
Pinoterapia i jej rodzaje
Pikaty są stosowane w pinoterapii. Leczenie to wspomaga rozluźnienie mięśni i stawów. Jak podkreślają specjaliści Fizjo Kompleks, obecnie popularne są jej konkretne rodzaje, mianowicie:
technika zwarcia – uciskanie tkanek w dwóch miejscach jednocześnie,
technika out – przyczynia się do rozluźnienia napięciowego mięśni,
technika opukiwania – miarowe opukiwanie wybranych fragmentów ciała,
technika cut-out – ma spowodować uwolnienie przegrody mięśniowej i zmniejszenie napięcia mięśniowego,
technika uwalniania kości piętowej – ma się przyczynić do zwiększenia ruchomości stawu skokowego.
Pinoterapia zawsze powinna być stosowna po indywidualnej konsultacji z lekarzem bądź fizjoterapeutą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana